JAK BÝT VŠEMI OBLÍBENÝ?

Většina z nás si přeje být oblíbená. Toužíme zažívat pocit že jsme přijímaní a chtění za jakoukoliv cenu. Co všechno však člověk musí obětovat, aby získal nálepku ‚oblíbený‘?

PROBLÉMOVÍ JEDINCI

Začít musíme paradoxně na opačné straně spektra u těch, kteří oblíbení nejsou. Tam se dají dobře vypozorovat opakující se vzorce, které vedou k neoblíbenosti. V běžném kolektivu vykazují takové chování jedinci, kteří způsobují NEPOHODLÍ –  třeba horlivě vyjadřují své názory, dávají průchod svým emocím, nebo zkrátka jen mají s něčím problém. Pokud se člověk projevuje způsobem, který ostatní nutí vylézt z jejich komfortní zóny a čelit neznámému a nepříjemnému, daleko pravděpodobněji si vyslouží nálepku ‚neoblíbený‘. Většina lidí zkrátka nevstává ráno s pocitem, že chtějí čelit těm, kteří jim ‚nejdou na ruku‘.

MILÁČCI DAVŮ

Oproti tomu však lidé milují jedince, kteří navenek nemají s ničím problém. Respektive s nimi nemají problém. Jako lidé chceme být přijímáni a milováni, a ti, kteří nám osobně nijak neodporují, vyvolávají iluzi, že právě to se děje. Znáte přece rčení „Kdo mlčí, souhlasí“. Nejoblíbenější v kolektivu tedy bývají jedinci, kteří NEZPŮSOBUJÍ NEPOHODLÍ – tedy nekonfrontují naše názory, neprojevují přehnaně své emoce a s většinou věcí nemají problém. S takovými lidmi je interakce daleko jednodušší a jejich popularita je často vysoká, protože si většina odsouhlasí, že jsou ‚v pohodě‘.

OBLÍBENOST NENÍ ZADARMO

Jakou daň si tedy vybírá oblíbenost? Je potřeba uvědomit si, že zdaleka ne všichni co mlčí, souhlasí. Ve skutečnosti nemůžeme vědět, co si doopravdy myslí člověk naproti nám. Spoustu lidí potlačí své vlastní potřeby zkrátka jen proto, že chtějí vypadat dobře. Málokdo bude prezentovat svůj názor, jestliže se liší od většiny. Téměř nikdo neukáže své pravé emoce. Časem si většina lidí vytvoří svou líbivou masku, kterou si nasadí, když jdou do společnosti, a tou potom oblbují ostatní . Po letech takového života však mnoho lidí končí frustrovaných, protože NIKOMU NEUKAZUJÍ SAMI SEBE A TI, CO JE MAJÍ RÁDI, JE MAJÍ RÁDI PRO TO, CO NEJSOU!

Tolik vzývaná oblíbenost tedy může být krutá daň za to, že jsme zradili sami sebe
A jestliže nezradíme sami sebe, musíme počítat s tím, že zkrátka ne vždy budeme oblíbení :)

S láskou ❤

Marika Paul